Audyty IT

Jeśli Twoja firma przetwarza duże ilości danych, a jej działanie opiera się na wielu procesach, zdecydowanie powinieneś zainwestować w nowoczesną infrastrukturę IT. Dobry stan infrastruktury IT wpływa na całą firmę. Dzięki niej Twoim pracownikom łatwiej będzie realizować powierzone im zadania, a firma zacznie działać efektywniej, podnosząc jakość swoich produktów lub usług. 

Przeprowadzając analizę infrastruktury informatycznej, znajdujemy jej słabe punkty i przygotowujemy propozycje ich eliminacji. Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów i zacznij efektywnie rozwijać swój biznes.

audyty it obrazek 1
Bezpieczeństwo i doświadczenie
Przejrzyste warunki
Indywidualne podejście
Najlepsi specjaliści

Czym są audyty IT?

Audyt IT dotyczy analizy wykorzystywanych w przedsiębiorstwie systemów informatycznych. Audyt informatyczny obejmuje zarówno oprogramowanie, jak i sprzęt oraz infrastrukturę sieciową. Dodatkowo weryfikowane są także podstawowe procesy realizowane w firmie – dzięki nim łatwiej dostosować systemy IT do potrzeb przedsiębiorstwa.

Wyniki audytu informatycznego są podstawą do podjęcia dalszych kroków – opracowania planu zmian w systemach IT, a następnie ich stopniowego wdrażania. Dzięki nim można także ocenić, czy w jakichś aspektach działania systemu potrzebna jest interwencja specjalistów. Często dotyczy to m.in. ulepszenia ochrony danych przechowywanych w bazach. Audyt bezpieczeństwa systemów informatycznych w dzisiejszych czasach jest bardzo ważny.

Pamiętaj, że audyt systemów informatycznych wykonywany jest w sposób bezinwazyjny. Oznacza to, że nie musisz obawiać się czasowych przestojów firmy w trakcie ich realizacji. Wszystkie zadania zostaną wykonane sprawnie przez zespół doświadczonych specjalistów tak, aby w jak najmniejszym stopniu dezorganizować pracę w przedsiębiorstwie. Przekonaj się już dziś, że wyniki takiej analizy są niezwykle ważne dla efektywności działania biznesu!

audyty it obraz 2

Jakie są rodzaje audytów IT?

Audyty informatyczne dotyczą 3 podstawowych obszarów, czyli oprogramowania, sprzętu oraz kwestii związanych z bezpieczeństwem danych. W praktyce zakres analiz IT jest znacznie szerszy i obejmuje on weryfikację między innymi: sprzętu oraz całej infrastruktury, systemów bądź pojedynczych aplikacji, Due Diligence, bezpieczeństwa wszystkich programów i systemów wykorzystywanych w firmie, w tym i bezpieczeństwa informacji, tworzenia kopii zapasowych, zarządzania dostępami itd, Big Data, czyli jakości danych, procesów biznesowych, czy umów z dostawcami usług związanych z infrastrukturą IT.

Audyt procesów biznesowych

Jest to niezwykle istotna analiza – znajomość podstawowych procesów biznesowych przedsiębiorstwa pozwala bowiem tak skonfigurować systemy informatyczne, aby usprawniły ich realizację. Infrastruktura IT ma na celu w dużej mierze automatyzować je, odciążać pracowników oraz do minimum eliminować ryzyko wystąpienia błędów. Na podstawie tego audyty IT przygotowuje się propozycje zmian w obecnie wykorzystywanych systemach informatycznych.

Audyt IT Due Diligence

Celem tej części audytu jest przede wszystkim ocena tzw. dojrzałości systemów informatycznych. Sprawdza się ich aktualny stan, a do tego możliwości rozbudowy w przyszłości przy jednoczesnym oszacowaniu orientacyjnych kosztów takiego procesu. Analiza jest w tym przypadku kompleksowa, a więc obejmuje m.in. wszystkie aplikacje, infrastrukturę IT, organizację działów odpowiedzialnych za utrzymanie systemów oraz przyjęte formy finansowania nowych projektów informatycznych.

Audyt IT systemów bądź aplikacji

W tym przypadku oceniania jest ogólnie cała architektura informatyczna. Sprawdza się np. przepustowość sieci, wydajność jej działania, skalowalność, możliwość rozbudowy w przyszłości czy integracji z różnymi narzędziami.

Oczywiście audyt IT obejmuje tutaj także kwestie związane z bezpieczeństwem danych.

Audyt IT sprzętu i infrastruktury

Analiza obejmuje wszystkie urządzenia powiązane z systemami informatycznymi, a więc zarówno sprzęt komputerowy, jak i sieciowy. Celem jest ustalenie m.in. ich wydajności, awaryjności oraz przede wszystkim bezpieczeństwa użytkowania pod kątem ochrony danych.

Audyt Big Data

Kluczowa jest tutaj ocena jakości danych przechowywanych w systemach, w tym pod kątem ich bezpieczeństwa. Jednocześnie analizuje się, w jakim zakresie można je dodatkowo wykorzystywać, np. w celu zarobkowym, czyli monetyzacji.

Audyt umów z dostawcami usług IT

Podczas tego audytu oceniana jest jakość wszystkich obecnie wykorzystywanych usług IT. Duży nacisk kładziony jest na sprawdzenie bezpieczeństwa współpracy z konkretnymi usługodawcami. Weryfikuje się także poprawność podpisanych umów m.in. pod kątem tzw. własności intelektualnej.

Audyt bezpieczeństwa IT

Na początek specjaliści analizują obecny stan ochrony danych w systemie informatycznym. Uzyskane informacje zestawiane są później z ogólną polityką bezpieczeństwa przyjętą w przedsiębiorstwie. Dużą uwagę przykłada się tutaj do dostępu zdalnego do urządzeń w organizacji, zasobów serwera, www oraz ochrony danych zgodnie z GIODO.

Dodatkowo audyt informatyczny weryfikuje również aplikacje pod kątem bezpieczeństwa. Sprawdza się zarówno ich licencje, jak i dostępność aktualizacji oraz czy są one instalowane na bieżąco. Brak aktualizacji oprogramowania tworzy dług technologiczny, który może w pewnym czasie doprowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania systemów informatycznych. Analiza obejmuje także ocenę ryzyka nieuprawnionego dostępu do danych przetwarzanych przez programy oraz zainfekowania całego systemu informatycznego.

Audyt IT – jak wygląda procedura?

To, jak dokładnie będzie przeprowadzany audyt IT zależy od bardzo wielu czynników. Istotne są m.in. takie kwestie, jak skala obecnie wykorzystywanego systemu informatycznego, jego zastosowanie czy potrzeby samego przedsiębiorcy.

Audyt informatyczny - przykładowa procedura

Jakie są zalety audytu informatycznego?

Niewątpliwie głównym celem audytu IT jest uświadomienie przedsiębiorcy o aktualnym stanie infrastruktury informatycznej wykorzystywanej w firmie. Poznaje on jej wszystkie mocne, oraz słabe strony oraz dostaje mnóstwo cennych rekomendacji dotyczących kluczowych zmian w systemach, aby je usprawnić i odpowiednio zabezpieczyć.

Oprócz tego raport z audytu IT ułatwia właścicielowi firmy kontrolę jej zasobów. Wie dokładniej, jakim sprzętem oraz oprogramowaniem dysponuje. Zna także stopień ochrony danych oraz potencjalne ryzyko ich kradzieży, w tym zainfekowania systemu informatycznego. Ułatwia to wdrożenie rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo, co przekłada się zarówno na spokój, jak i poprawę wizerunku przedsiębiorstwa.

Jednak zalet wykonania audytu IT jest znacznie więcej, a do ważniejszych można zaliczyć:
rozwój infrastruktury it obraz 7

Czy warto przeprowadzić audyt IT?

Jak widzisz, korzyści z wykonania audytu IT jest mnóstwo i związane są one zarówno z bezpieczeństwem danych, jak i optymalizacją kosztów oraz usprawnieniem działania przedsiębiorstwa. Czy wiesz, że szacuje się, iż zaledwie 8% firm posiada odpowiednio dopasowaną do potrzeb i poprawnie skonfigurowaną infrastrukturę informatyczną? Taka sytuacja stanowi poważne zagrożenie i może generować ogromne straty finansowe, których z pewnością chcesz uniknąć, prawda?.

Wykonanie audytu IT jest niedrogie w stosunku do możliwych korzyści, a otrzymany po nim raport pozwoli Ci usprawnić działanie przedsiębiorstwa i odpowiednio zabezpieczyć dane przetwarzane oraz przechowywane w systemach informatycznych.

Mamy duże doświadczenie w realizacji audytów IT

Wbrew pozorom poprawne przeprowadzenie audytu IT wymaga nie tylko rozległej wiedzy, ale przede wszystkim ogromnego doświadczenia. Niezbędna jest także umiejętność zrozumienia potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa oraz realizowanych w nim podstawowych procesów biznesowych, które nierzadko mają charakter bardzo unikalny. Z tego powodu zadanie to, zdecydowanie warto zostawić w rękach odpowiednich specjalistów.

Nasza firma działa w tej branży już od wielu lat. Zebraliśmy tym samym ogromne doświadczenie, realizując audyty informatyczne w firmach zarówno małych, jak i bardzo dużych, działających w wielu branżach. Oprócz tego jesteśmy na bieżąco z nowoczesnymi technologiami. Możemy więc zaproponować rozwiązania, w tym sprzęt i oprogramowanie, które skutecznie usprawnią działanie systemów IT!

Kiedy warto zlecić wykonanie audytu IT?

Z całą pewnością audyt IT powinno wykonać się zawsze wtedy, gdy system informatyczny ulegnie poważnej awarii lub dojdzie do groźnego incydentu związanego z bezpieczeństwem danych. Analiza sytuacji, które miały miejsce, pozwoli wdrożyć rozwiązania ograniczające ryzyko ich ponownego wystąpienia w przyszłości.

Jednocześnie polecamy przeprowadzanie audytów IT zawsze przed:
wdrożeniem nowej strategii działania firmy,
planowanym rozwojem obecnie wykorzystywanej infrastruktury informatycznej,
zmianami obejmującymi pracowników działów utrzymania systemów IT.

Oprócz tego warto regularnie przeprowadzać takie analizy w celu oceny aktualnej wydajności infrastruktury oraz stopnia jej zabezpieczenia. Wszystko to z pewnością przyczyni się do dynamicznego rozwoju przedsiębiorstwa, dla którego infrastruktura informatyczna jest kluczowym elementem.

Zamów profesjonalny audyt IT

Zadbaj o bezpieczną i wydajną pracę przy zróżnicowanych systemach IT w Twojej firmie. Skorzystaj z pomocy profesjonalistów, którzy wykonają niezbędny audyt IT i pomogą zwiększyć bezpieczeństwo i wydajność pracy w każdym biznesie!

Nasza usługa polega na przeprowadzeniu kompleksowego audytu informatycznego. Jego głównym zadaniem jest ustalenie aktualnego poziomu bezpieczeństwa i wydajności w oprogramowaniu, z którego korzysta Państwa firma. 

Dzięki naszemu audytowi IT poznają Państwo również stan aktualnych źródeł zagrożeń w takich obszarach jak:

Jeżeli jesteś zainteresowany profesjonalną obsługą informatyczną skontaktuj się z nami za pomocą formularza lub zadzwoń: 32 7876140

    Audyt systemów informatycznych wykonywany przez naszą firmę realizowany jest przy użyciu specjalistycznych narzędzi i procedur, które wynikają z naszego wieloletniego doświadczenia. Do pracy związanej z audytem delegujemy wyłącznie wysokiej klasy specjalistów od zabezpieczeń, którzy gwarantują świadczenie najwyższej jakości usług i profesjonalizm w obsłudze klientów biznesowych. Naszym zadaniem będzie przygotowanie dla Państwa w pełni klarownego i kompleksowego raportu związanego z systemami IT. Oprócz tego, przekażemy niezbędną wiedzę, dotyczącą rozwiązania problemów i przygotujemy specjalne plany rozwoju dla Państwa biznesu. Dzięki nim, będą mogli Państwo zmniejszyć koszt funkcjonowania swojej firmy i jednocześnie zwiększyć swoją wydajność pracy.

    Wspieramy bieżące potrzeby Państwa firm

    Nasi klienci mogą liczyć na pełne wsparcie merytoryczne i technologiczne na bieżąco. Oznacza to, że dzięki naszemu audytowi będziemy w stanie określić bieżące potrzeby każdej z firm, które nie zostały wprowadzone wcześniej. Dodatkowo, jesteśmy w stanie przewidzieć i podpowiedzieć przyszłe potrzeby, które będą związane z procesami zachodzącymi w danym biznesie.

    Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu z klientami w różnych branżach, jesteśmy w stanie przygotować trafną diagnozę po wykonaniu każdego audytu. Co więcej, dobierzemy dla Państwa odpowiednie oprogramowanie i przygotujemy je do jak najbardziej wydajnej pracy.