Ransomware obraz 1

Ransomware – co to jest i jak zapobiegać atakom?

Czy wiesz, że w ostatnich latach nasilają się ataki ransomware podejmowane przez cyberprzestępców? Z artykułu dowiesz się więcej na temat tych ataków oraz poznasz kilka sposobów, dzięki którym ograniczysz ryzyko padnięcia ofiarą jednego z nich – zapraszamy do lektury! 

Czy potrzebujesz usług IT w swojej firmie?​

Vermont zapewnia profesjonalne wsparcie i usługi technologiczne IT dla Twojej firmy. Zapewnimy wszystko, co jest niezbędne do utrzymania i zapewnienia wydajnego i bezpiecznego środowiska IT.

Co to jest Ransomware?

Ransomware to szkodliwe oprogramowanie, które blokuje użytkownikom dostęp do ich systemów, plików lub też bezpośrednio prowadzi do ich uszkodzenia. Jest wyjątkowo uciążliwe, gdyż polega na szyfrowaniu danych znajdujących się na komputerze, a następnie żądaniu okupu za ich odblokowanie.

Szczególnie narażone są na to ogromne przedsiębiorstwa oraz osoby dobrze rozpoznawalne – ponieważ mają dużo pieniędzy, stanowią łakomy kąsek dla przestępców. Jednak tak naprawdę ofiarą takiego ataku może paść dosłownie każdy, w tym nawet domowy użytkownik komputera.

W większości przypadków cyberprzestępcy żądają okupu za odszyfrowanie danych w postaci wypłaty określonej ilości kryptowalut. Co więcej, w razie braku reakcji ze strony właściciela komputera grożą oni skasowaniem informacji znajdujących się na dyskach twardych.

Jak można paść ofiarą ataku ransomware?

Cybeprzestępcy są coraz bardziej przebiegli w zakresie swojej działalności. Nierzadko atakują komputery użytkowników w sposób niezwykle wyrafinowany, przez co są oni całkowicie nieświadomi zagrożenia. Wszystkie te metody można jednak podzielić na 4 podstawowe grupy. 

Do ataków ransomware zwykle dochodzi poprzez:

Niewątpliwie w ostatnim czasie największym problemem jest phishing powiązany z pierwszą metodą z powyższej listy. Dziś wbrew pozorom zainfekowane pliki nie muszą być załączane tylko do wiadomości e-mail losowo wysyłanych do różnych osób (często z wykradzionych lub kupionych baz danych). 

Przestępcy przesyłają także linki do zainfekowanych plików w wiadomościach SMS (np. podszywając się pod znanego dostawcę jakichś usług), na forach internetowych czy w komentarzach pod różnymi artykułami. Wiadomości często wyglądają bardzo wiarygodnie i zachęcają do klikania w dołączone do nich linki. Nierzadko przestępcy podszywają się pod dostawców energii czy usług telekomunikacyjnych, kurierów, a nawet policję.

Pobieranie plików z niesprawdzonych źródeł – to częste źródło ataków ransomware!

Z pewnością ogromne ryzyko podejmuje każda osoba pobierająca pirackie oprogramowanie. Niezwykle często jest ono zainfekowane i mogą znaleźć się w nim pliki służącego do realizacji ataków ransomware.

Musisz jednak mieć świadomość tego, że teoretycznie dane pobierane z legalnych źródeł, mogą być zainfekowane. Cybernetyczni przestępcy często bowiem tworzą witryny podszywające się pod strony różnych usługodawców. Do złudzenia przypominają te prawdziwe, ale zamieszczone na niej pliki zawierają w sobie złośliwe oprogramowanie. Nieświadomy użytkownik, pobierając je i uruchamiając, może narazić się na atak ransmoware.

Jak uniknąć ataków ransomware?

Na początek przyjrzymy się temu, jak w ogóle ograniczyć samo ryzyko zainfekowania komputera oprogramowaniem ransmoware. W tym celu powinieneś przede wszystkim:

Oprócz tego absolutną podstawą jest zainstalowanie dobrego oprogramowania antywirusowego. Zdecydowanie polecamy korzystanie z narzędzi płatnych, które gwarantują bardzo szeroką ochronę.

Oczywiście jeśli jest to dla Ciebie za drogie, możesz wykorzystać darmowe programy – zawsze w pewnym stopniu zwiększą Twoje bezpieczeństwo.
Pamiętaj także o tym, aby aktualizować oprogramowanie za każdym razem, gdy tylko dostaniesz związany z tym komunikat.

Producenci programów nie tylko ulepszają swoje narzędzia, ale także wydają tzw. łatki. Usuwają w ten sposób luki w kodzie, które mogłyby zostać wykorzystane przez przestępców do przeprowadzenia ataku ransomware.

Sprawdź też naszą ofertę na: Programy antywirusowe ESET

Zabezpiecz się na wypadek ataku ransomware!

Dzięki czujności i odpowiednim działaniom możesz w dużej mierze ograniczyć ryzyko padnięcia ofiarą ataku ransomware. Jednak niestety jego całkowite wykluczenie jest niemożliwe, ale na szczęście jest sposób na to, aby zabezpieczyć się na wypadek jego wystąpienia. Jak to zrobić? Tworząc kopie zapasowe wszystkich kluczowych danych, a najlepiej ich razem z systemem operacyjnym i jego konfiguracją.

Obecnie, korzystając z odpowiednich narzędzi, możesz stworzyć kopię zapasową na urządzeniu fizycznym (np. dysku twardym), jak i w chmurze danych. Polecamy równoczesne korzystanie z obu rozwiązań, co zwiększy Twoje bezpieczeństwo i szanse na odzyskanie wszystkich plików w razie ataku ransomware.

Mając backup na fizycznym urządzeniu, zadbaj o to, aby nie było ono widoczne w sieci. Najlepiej nie używaj do tego dysku, który masz na stałe zamontowany w komputerze, tylko wykorzystaj model zewnętrzny. Do tego chroń dane do logowania na przestrzeni dyskowej w chmurze, jeśli tam również przechowuje kopię zapasową.

Szkolenie użytkowników w zakresie wykrywania ransomware

Jeśli prowadzisz firmę i chcesz zwiększyć poziom ochrony systemu IT, powinieneś organizować szkolenia dla pracowników z zakresu cyberbezpieczeństwa. Wbrew pozorom wiedzę z dobrze prowadzonych kursów łatwo przeszkolić, a jej znajomość znacząco ograniczy ryzyko padnięcia ofiarą ataku ransomware. Użytkownicy komputerów będą wiedzieć, w jaki sposób rozpoznać ewentualne zagrożenie i co robić, aby go uniknąć.


Bardzo istotne jest to, że szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa poruszają kwestie inżynierii społecznej. Hakerzy często wykorzystują tajniki psychologii do wywierania wpływu na swoje ofiary. Ataki takie nierzadko kierują w stronę osób mających wysoki poziom uprawnień w systemach informatycznych. Wychodzi się bowiem z założenia, że włamanie na konto takich użytkowników da dostęp do ogromnych zasobów danych oraz ustawień systemowych.

Twoja firma padła ofiarą ataku ransomware? Sprawdź, jak zachować się w takiej sytuacji!

Pamiętaj, że nawet ściśle stosując się do wszystkich zasad związanych z cyberbezpieczeństwem, zawsze istnieje ryzyko, że Twoja firma padnie ofiarą ataku ransomware. Gdy do niego dojdzie, przede wszystkim absolutnie nie powinieneś panikować. Najlepiej zacznij od kontaktu z zespołem informatyków, który odpowiada za zabezpieczanie infrastruktury IT. Następnie koniecznie wykonaj zdjęcie z żądaniem okupu za dane – przyda się odpowiednim służbom w toku prowadzonego śledztwa w sprawie.
Ransomware obraz 3

Kolejnym kluczowym krokiem, jaki powinieneś podjąć, jest odizolowanie systemów już zainfekowanych do tych „zdrowych”. Dzięki temu unikniesz rozprzestrzeniania się zagrożenia, które obejmie swym zasięgiem jeszcze więcej danych. W międzyczasie już staraj się ustalić źródło ataku. Wiedza, od czego wszystko się zaczęło, będzie istotna przy późniejszym prowadzeniu dochodzenia. Cyberprzestępcy często starają się zacierać ślady swojej działalności, a więc ustalenie, skąd był atak w przyszłości, może być bardzo trudne.

Czynności, które należy podjąć niezwłocznie po wykryciu ataku ransomware

Znasz już podstawy reagowania w przypadku ataku ransomware, ale jest jeszcze kilka innych kwestii, o których także musisz pamiętać. Przede wszystkim powinieneś:

Pamiętaj także, aby nie próbować przywracać kopii zapasowych bez upewnienia się, że nie zostały one uszkodzone – weryfikacja spójności danych. Oprócz tego w możliwie największym stopniu współpracuj z organami ścigania, które oczywiście już dawno powinieneś powiadomić. Znacznie zwiększy to szansę ustalenia tożsamości cyberprzestępców.

Czy płacić okup za dane w przypadku ataku ransomware?

Osoby mające doświadczenie w zakresie radzenia sobie z atakami ransomware sugerują, aby nie spieszyć się przesadnie z podejmowaniem decyzji o ewentualnym opłaceniu okupu. Kwoty, jakich żądają cyberprzestępcy, nierzadko są niesłychanie wysokie, szczególnie jeśli zaszyfrowane zostały dane ogromnego przedsiębiorstwa. Pamiętaj, że zawsze istnieje ryzyko, iż po otrzymaniu zapłaty przestępcy nie dotrzymają słowa i nie odszyfrują danych. Zdarzają się także sytuacje, że choć dane zostały odblokowane, tak błędy w kodzie złośliwego oprogramowania uniemożliwiają ich odtworzenie. Ostateczna decyzja związana z zapłatą okupu należy więc do Ciebie i zawsze powinieneś skonsultować ją z organami prowadzącymi śledztwo w sprawie.