Jak wybrać najlepszą obsługę informatyczną obraz 1

Jak wybrać najlepszą obsługę informatyczną?

Najbardziej charakterystyczną cechą XXI wieku jest niezwykle dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii. Dotyczy to m.in. rozwiązań informatycznych, które dziś stanowią podstawę funkcjonowania w zasadzie każdego biznesu, zarówno tego małego, jak i bardzo dużego. 

Jednak postęp technologiczny jest na tyle szybki, że nadążenie za nim wymaga intensywnej pracy. Systemy IT stale się rozwijają, a do tego zmienia się rynek oraz potrzeby klientów, co zmusza firmy do nieustannego inwestowania w nowe technologie. Aby móc podążać za tymi trendami, należałoby zatrudniać całe działy informatyków, które zajmą się wdrażaniem systemów informatycznych, ich utrzymaniem oraz rozwojem. Generuje to jednak duże koszty, ale na szczęście istnieje ciekawa alternatywa – outsourcing IT. Jak wybrać najlepszą obsługę informatyczną? W artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania – zapraszamy do lektury!

logo vermont
Kompleksowa obsługa informatyczna dla firm

Zapewniamy profesjonalne usługi informatyczne, w tym outsourcing IT. Jeśli jesteś zainteresowany outsourcingiem obsługi informatycznej, tak naprawdę na tym etapie możesz już skończyć poszukiwania specjalistów. Zgłoś się do nas, a obejmiemy kompleksową opieką IT Twoją firmę, dostosowując zakres usług do konkretnych potrzeb.

Zewnętrzna obsługa informatyczna firm - korzyści

outsourcing it obraz 2

Warto na początek podkreślić, że outsourcing obsługi informatycznej zdecydowanie nie jest usługą nową. Wiele firm świadczy ją od lat, ale niewątpliwie dopiero w ostatnich czasach zaczyna się ona cieszyć coraz większą popularnością. Przedsiębiorcy chętnie decydują się dziś na to rozwiązanie przede wszystkim z racji oszczędności pieniędzy i chęci prowadzenia biznesu efektywnie. Zamiast zatrudniać całe działy informatyków, utrzymując ich stanowiska pracy i ponosząc koszty rekrutacji oraz szkoleń, można korzystać z usług informatycznych, płacąc relatywnie niski, miesięczny abonament.

korzyści płynących z outsourcingu obsługi IT jest więcej, a do najważniejszych należy zaliczyć:

Zewnętrzna obsługa informatyczna firm - co to takiego?

Każda usługa związana z obsługą informatyczną jest inna, gdyż jej zakres dopasowuje się do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. W praktyce zewnętrzna obsługa informatyczna to po prostu opieka IT obejmująca całą infrastrukturę firmy, a więc zarówno hardware, jak i software.

Outsourcing obsługi informatycznej może obejmować m.in.:

Infrastruktura IT to pojęcie bardzo ogólne, gdyż każda firma może wykorzystywać inne rozwiązania technologiczne. Wszystko zależy od charakteru jej działalności oraz indywidualnych procesów biznesowych. Z tego powodu outsourcing obsługi informatycznej musi być usługą indywidualną – dopasowaną do potrzeb przedsiębiorstwa zarówno pod kątem profilu działalności, jak i możliwości finansowych.

Na co zwrócić uwagę, podczas wyboru obsługi informatycznej?

Powinieneś wiedzieć, na jakie aspekty zwracać uwagę podczas wyboru zewnętrznej obsługi informatycznej. W związku z tym w dalszej części przedstawimy Ci kilka kluczowych kwestii decydujących o tym, czy dana oferta outsourcingu IT będzie godna uwagi.

1

Doświadczenie firmy i portfolio

Zdecydowanie najważniejsze jest to, aby opiekę informatyczną sprawowała firma z odpowiednim doświadczeniem. Co to oznacza? Należy wybierać usługodawców, którzy działają na rynku od dłuższego czasu, mogą pochwalić się bogatym portfolio i mają wiele sukcesów w branży. Pamiętaj, że dobre firmy lubią chwalić się swoimi osiągnięciami, dlatego na pewno szybko je poznasz zarówno na stronie internetowej, jak i podczas kontaktu.

Warto przy okazji zwrócić uwagę na to, z kim dane przedsiębiorstwo współpracuje obecnie lub robiło to w ostatnim czasie. Jeśli na liście znajdziesz dobre, znane marki, będzie to istotnym potwierdzeniem wysokiej jakości obsługi informatycznej zapewnianej przez daną firmę. Oczywiście pamiętaj o tym, aby przeprowadzić wnikliwą rozmowę z przedstawicielem takiego usługodawcy i dowiedzieć się jak najwięcej o świadczonej przez niego usłudze.

2

Wykwalifikowana kadra

Kluczowe jest także to, abyś upewnił się, że osoby odpowiedzialne za obsługę IT są specjalistami w swojej branży. Powinni mieć nie tylko doświadczenie, ale także rozległą wiedzę w zakresie obsługi informatycznej. Istotne jest również to, aby w pracy korzystali z nowoczesnych rozwiązań technologicznych i profesjonalnych narzędzi.

Najlepiej, jeśli jest to firma umiejąca rozwiązywać nawet najbardziej skomplikowane problemy. Powinna także mieć liczne certyfikaty potwierdzające ich kompetencje, a najlepiej, jeśli posiada umowy partnerstwa, np. z takimi gigantami, jak Google.

3

Jakość obsługi

Aby wybrać dobrą firmę realizującą usługę outsourcingu IT, powinieneś dużo czasu poświęcić na ocenę ludzi w niej zatrudnionych. Możesz to zrobić zarówno podczas bezpośredniego kontaktu, jak i w czasie wstępnych konsultacji informatycznych, których celem jest dostosowanie zakresu usług do potrzeb przedsiębiorstwa. Zapewniamy, że jeśli są to fachowcy, już kilka pierwszych wymian zdań da Ci pewność, że rozmawiasz z ludźmi kompetentnymi.

4

Cena obsługi informatycznej

Niewątpliwie każdy przedsiębiorca szuka oszczędności i z doświadczenia wiemy, że często głównym kryterium wyboru danej oferty outsourcingu obsługi informatycznej jest cena. Zgadzamy się z tym, że warto optymalizować koszty prowadzenia biznesu, ale trzeba widzieć w tym pewien umiar.

Pamiętaj, że wiele bardzo tanich usług opieki IT w praktyce okazuje się być niskiej jakości lub ich zakres jest stosunkowo wąski. Przy wyborze takiej opcji Twoja firma nie będzie mogła się prawidłowo rozwijać, a korzyści wynikające z outsourcingu obsługi informatycznej będą praktycznie niezauważalne.

Z tego powodu, wybierając taką ofertę, przede wszystkim kieruj się jej zakresem. Gdy znajdziesz kilka interesujących Cię opcji, możesz porównać ze sobą koszty i dopiero w tym momencie wybrać to rozwiązanie, które wydaje się najtańsze. Pamiętaj, że korzystanie z outsourcingu IT jest inwestycją – związane z tym wydatki powinny się zwracać w postaci dynamicznego rozwoju przedsiębiorstwa.

5

Organizacja pracy partnera

Niezwykle istotne jest to, aby firma odpowiedzialna za realizację obsługi informatycznej była dobrze zorganizowana. Jak to ocenić? Tak naprawdę już pierwszy kontakt powinien dać Ci jasną informację. Dostałeś odpowiedź na swoje zgłoszenie ofertowe w bardzo krótkim czasie? Zawarte tam informacje są niezwykle szczegółowe i wychodzą daleko poza zakres kwestii, o które pytałeś? Jeśli tak, to bardzo możliwe, że skontaktowałeś się z dobrymi specjalistami z branży, którzy są świetnie zorganizowani.

Pamiętaj, że jeśli już w tak początkowym etapie współpracy natrafisz na pierwsze problemy, powinieneś zastanowić się, czy wybór oferty tej firmy to dobre rozwiązanie. Kieruj się doświadczeniami z pierwszych rozmów – jeśli są doskonałe, bardzo możliwe, że trafiłeś na ofertę godną uwagi.

6

Potencjał firmy

Pamiętaj, że nowoczesne technologie bardzo szybko ewoluują i ważne jest, aby Twoja firma była w stanie podążać za tymi zmianami. To podstawa zachowywania konkurencyjności na rynku, podnoszenia jakości produktów czy usług, a do tego optymalizowania kosztów działalności.

Z tego powodu, decydując się na usługi obsługi informatycznej, zwróć uwagę na to, z jakich narzędzi korzysta usługodawca. Sprawdź szczególnie, czy śledzi aktualne trendy i stosuje najnowocześniejsze rozwiązania. Istotne jest także to, aby oferta obejmowała wsparcie dodatkowe, np. dedykowane dla konkretnej branży. Pamiętaj, że im bardziej indywidualne podejście do opieki IT tym lepiej.

7

Opinie i rekomendacje

Im więcej dowiesz się na temat firmy, z którą chcesz podjąć współpracę, tym lepiej. W przypadku specjalistów zajmujących się obsługą informatyczną zacznij od zapoznania się z opiniami. Zwykle są anonimowe i dość ogólnikowe, ale już w pewnym stopniu pozwolą Ci upewnić się, czy Twój wybór zmierza w dobrym kierunku.

Oczywiście najlepsza sytuacja będzie wtedy, gdy uzyskasz możliwość zapoznania się z referencjami. Dzięki temu dowiesz się, jakie projekty realizowała dana firma, jaki był zakres współpracy oraz co na jej temat sądzili sami korzystający z obsługi informatycznej.

8

Bezpieczeństwo

W dzisiejszych czasach kwestie bezpieczeństwa IT, w tym związanego z przepisami RODO, są wręcz kluczowe. Powszechny dostęp do internetu oraz bazy danych Big Data generują mnóstwo zagrożeń, nie tylko tych zewnętrznych, związanych z np. atakami cybernetycznymi. Pamiętaj, że niebezpieczeństwo czai się także wewnątrz firmy – nie jesteś w stanie w pełni zweryfikować zatrudnianych osób i zawsze mogą trafić się pracownicy, którzy będą działać na Twoją szkodę.

Upewnij się więc, że w ramach obsługi IT uzyskasz wsparcie w zakresie ochrony informatycznej. Współpracujące z Tobą przedsiębiorstwo powinno wnikliwe przeanalizować zagrożenia i wdrożyć rozwiązania ograniczające ryzyko ich wystąpienia.

9

Podejście firmy do współpracy

W pewnym sensie powinieneś dowiedzieć się tego po przeczytaniu referencji. Pamiętaj, że obsługa informatyczna powinna być usługą indywidualną, a świadcząca ją firma musi wykazywać się ogromnym zaangażowaniem. Czy będziesz mieć wsparcie techniczne przez całą dobę? Czy zostanie Ci przydzielony indywidualny opiekun? Czy przedsiębiorstwo stara się rozwiązywać problemy, proponując najlepsze opcje pozwalające na wyjście z nich? Tylko twierdzące odpowiedzi na powyższe pytania dają gwarancję, że inwestycja w opiekę IT będzie opłacalna!

10

Umowy na świadczenie usługi

Jeśli chcesz korzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się obsługą informatyczną, powinieneś zwrócić uwagę na to, jakie umowy proponuje. Współpraca na odpowiednich warunkach jest bowiem gwarantem wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Najlepiej, jeśli w ramach obsługi IT zostanie podpisana umowa:

  • NDA – jest związana z zachowaniem poufności,
  • PPDO – zawiera wiele klauzul związanych z przetwarzaniem danych i jest niezwykle istotna szczególnie pod kątem obowiązujących od kilku lat przepisów RODO,
  • SLA – umożliwia w niezwykle precyzyjny sposób określenie zakresu świadczonych usług oraz ich charakteru.

Profesjonalna obsługa informatyczna firm - postaw na specjalistów

Jeśli chcesz mieć pewność korzystania z kompleksowych i profesjonalnych usług obsługi informatycznej, najlepiej już dziś zgłoś się do naszej firmy Vermont. Mamy odpowiednie certyfikaty potwierdzające to, że odpowiedzialnie podchodzimy do naszej pracy. Do tego wykorzystujemy wyłącznie najnowocześniejsze technologie IT oraz zatrudniamy doświadczonych, kompetentnych pracowników.

Co bardzo istotne, zakres naszych usług jest szeroki i zawsze elastycznie dostosowujemy się do potrzeb klienta. Skontaktuj się z naszym doradcą, aby lepiej poznać ofertę – postaw na wsparcie IT, dzięki któremu Twoja firma zacznie się dynamicznie rozwijać!