Zagrożenia w pracy zdalnej – jak zabezpieczyć pracowników

Jak zabezpieczyć pracę zdalną? Zadbaj o bezpieczeństwo firmy oraz pracowników

Liczne ograniczenia, z jakimi firmy musiały zmagać się w szczycie pandemii, doprowadziły do popularyzacji pracy zdalnej. Pomimo możliwości powrotu do klasycznego trybu realizacji obowiązków zawodowych, wiele przedsiębiorstw postanowiło pozostać przy trybie home office. Wiąże się to z licznymi korzyściami zarówno dla pracodawców, jak i pracowników, ale z drugiej strony generuje pewne dodatkowe obowiązki. Jednym z ważniejszych jest zabezpieczenie osób pracujących zdalnie – tak, aby firma, jak i pracownik był odpowiednio zabezpieczony na różne zagrożenia. Sprawdź już teraz, jakie zagrożenia czyhają na pracowników podczas pracy zdalnej oraz jak zadbać o prawidłowe bezpieczeństwo IT. 

Praca zdalna a ryzyko wycieku danych - jak się uchronić?

Zacząć należy od tego, że praca zdalna odbywa się poprzez protokół komunikacji RDP, czyli Remote Desktop Protocol. Dzięki niemu pracownicy mogą np. z własnych domów łączyć się z firmowymi serwerami, wykorzystując ich funkcjonalność i oczywiście uzyskując dostęp do danych. Wraz z popularyzacją home office przedsiębiorstwa zaobserwowały zwiększoną intensywność ataków właśnie na RDP.

Niestety okazało się, że zabezpieczenia w tym zakresie często były bardzo słabe, co zwykle było konsekwencją sporadycznego użytkowania tego protokołu.

Podatność na ataki wynika m.in. z: słabych hasełbłędnie wykonanej konfiguracji różnych aplikacji, czy tworzenia środowiska pracy „na szybko” – często powstawało ono pod presją czasy w okresie pandemii.

Aby uchronić się przed wyciekami danych, przede wszystkim należy zadbać o bezpieczeństwo informatyczne w swojej firmie (w tym m.in. zlecić raz na jakiś czas audyt IT i wdrożyć zalecane rozwiązania – jak np. aktualizacja systemów IT). 

Praca zdalna a bezpieczeństwo danych – coraz nowsze zagrożenia

Pracownicy zdalni, realizujący obowiązki zawodowe z domów, są narażeni także na inne działania hakerów. Zalicza się do nich m.in.:

Hakerzy chętnie atakują firmy w celu wykradnięcia danych, gdyż często są one bardzo cenne – łatwo je sprzedać za nierzadko duże sumy pieniędzy. Wycieki są niezwykle kosztowne dla przedsiębiorstw, a do tego mogą wiązać się z nadszarpnięciem wizerunku, utratą zaufania i tym samym odejściem dużej grupy klientów. Do tego dochodzą konsekwencje prawne wynikające ze złamania przepisów dotyczących RODO. 

logo vermont
Kompleksowe wsparcie IT

Wraz z postępem technologicznym wyrastają nowe zagrożenia cyfrowe.
Aby być na bieżąco z aktualnymi zabezpieczeniami, warto mieć u boku zaufanego partnera IT.

Co stanowi największe zagrożenie dla firmy w czasie pracy zdalnej?

Zagrożeń, jakie wiążą się z pracą zdalną, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo danych firmowych, jest wiele. Występowanie kolejnych zależy oczywiście w dużej mierze od charakteru przedsiębiorstwa.

Jednak do najczęściej występujących zagrożeń należy zaliczyć:

cyberbezpieczeństwo ikona 2

Jak zabezpieczyć firmę i pracowników podczas pracy zdalnej?

Jeśli Twoja firma jeszcze do niedawna działała głównie w trybie stacjonarnym, zatrudnione osoby mogą nie mieć odpowiedniej wiedzy z zakresu troski o bezpieczeństwo przy pracy zdalnej. Bardzo istotne jest to, aby pracodawca przeanalizował zagrożenia i opracował, plany przeciwdziałania im. Następnie wiedzę tę należy przekazać personelowi z home office np. w ramach szkoleń wewnętrznych. Aby ułatwić Ci to zadanie, przygotowaliśmy kilka wskazówek – sprawdź, jak zabezpieczyć firmowe dane w przypadku pracy zdalnej.

Jak zabezpieczyć pracę zdalną? PORADY I WSKAZÓWKI
1

Zabezpieczenie połączeń wideo

Domeną firm skupiających się na pracy zdalnej jest częste organizowanie wideokonferencji. W ich trakcie zarówno omawia się ważne kwestie związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa, jak i nierzadko wspólnie realizuje projekty. Czy wiesz, że połączenia wideo także mogą być celem ataku cyberprzestępców?

Znane były przypadki, kiedy to niektóre programy do wideokonferencji w dość łatwy sposób pozwalały dołączać się do rozmów nieproszonym gościom. Z tego powodu dobrze zastanów się nad wyborem konkretnego narzędzia.

2

Dostarcz pracownikom sprzęt służbowy

Absolutną podstawą jest to, abyś dostarczał pracownikom zdalnym służbowy sprzęt komputerowy. Powinien być odpowiednio skonfigurowany i zabezpieczony. Ważne jest ograniczenie użytkownikowi możliwości ingerencji w ustawienia czy instalację oprogramowania z nieznanych źródeł. Znacząco poprawi to ochronę danych firmy, a do tego ułatwi Ci kontrolowanie czasu pracy.

Pamiętaj, że sprzęt służbowy to także smartfony. Jeśli telefony są potrzebne Twoim pracownikom, je także powinieneś dostarczyć. Uczul jednocześnie zatrudnione osoby na to, aby unikały udostępniania tych narzędzi postronnym. Warto poprosić także o blokowanie komputera przy każdym odchodzeniu od niego, nawet na krótką chwilę.

3

Zainwestuj w dobre oprogramowanie antywirusowe

Oprogramowanie antywirusowe powinno być zainstalowane na każdym komputerze służbowym. Koniecznie stawiaj na wysokiej klasy narzędzia od dobrych producentów, dobrym pomysłem będą np. programy antywirusowe ESET. Zabezpieczą system operacyjny i ograniczą potencjalnym hakerom możliwości przeprowadzania ataków cybernetycznych.

Jeśli chcesz zaoszczędzić na zakupie tych programów, wybieraj takie, których licencje pozwalają instalować je na kilku komputerach. Oczywiście zadbaj o to, aby oprogramowanie było regularnie aktualizowane.

4

Zleć specjalistom konfigurację komputerów służbowych

Zanim przekażesz pracownikowi komputer, odpowiednio go skonfiguruj. Zainstaluj wszystkie potrzebne narzędzia i utwórz odpowiedni profil użytkownika. Ważne jest to, aby usunąć z niego prawa administratora. Jeśli potrzebujesz tego typu prac, administracja IT może okazać się pomocna. 

5

Uczul pracowników na zabezpieczanie sieci internetowej

Obecnie w domach najczęściej korzysta się z internetu poprzez połączenie z bezprzewodowym WiFi. Źle zabezpieczone są niestety łatwym kąskiem dla hakerów. Z tego powodu uczulaj pracowników, aby zabezpieczali swoje domowe sieci. Powinny być chronione trudnymi hasłami, najlepiej ze specjalnych generatorów.

6

Aktualizuj firmowe oprogramowanie

Dbaj o to, aby oprogramowanie zainstalowane na komputerach służbowych było regularnie aktualizowane. Wydawane przez producentów programów aktualizacje to różnego rodzaju łatki, które często usuwają różne luki w kodzie – są przysłowiowymi tylnymi furtkami dla hakerów. Powyższe dotyczy zarówno firmowych narzędzi, jak i antywirusów.

7

Stosuj dwustopniowe uwierzytelnianie

Warto zatroszczyć się o to, aby konta użytkowników chronić zabezpieczeniami dwustopniowymi. Oprócz haseł powinno być wymagane podawanie jednorazowych kodów, np. wysyłanych na telefon komórkowy. To bardzo skuteczny sposób na zmniejszenie ryzyka włamania i utraty danych

8

Pamiętaj o szyfrowaniu danych

Jeśli tylko to możliwe, zawsze szyfruj dane przechowywane na komputerach przez pracowników zdalnych. Stosuj w tym celu specjalistyczne oprogramowanie klasy FDE, czyli Full Disk Encryption. Dzięki temu nawet jeśli sprzęt zostanie np. skradziony, odczytanie kluczowych, zapisanych w nim informacji będzie praktycznie niemożliwe.

9

Korzystaj z narzędzi do kopii zapasowych

Firmowe dane są narażone nie tylko na ataki hakerów czy kradzieże wynikające z utraty sprzętu. Zawsze jest także ryzyko awarii dysków twardych. Aby chronić się na wypadek takich zdarzeń, instaluj na komputerach pracowników zdalnych oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych. Najlepiej skonfiguruj je w taki sposób, aby backup był regularnie wykonywany automatycznie.

10

Ograniczaj używanie zewnętrznych nośników danych

Jeśli tylko to możliwe, poproś pracowników o niepodłączanie do komputerów służbowych zewnętrznych nośników danych. Z kolei gdy są niezbędne do wykonywania pracy, dostarcz sprzęt wyposażony w narzędzia szyfrujące dane. Tego typu nośniki łatwo zgubić, a do tego podłączanie ich do różnych komputerów niesie za sobą ryzyko przeniesienia wirusa czy innego złośliwego oprogramowania.

11

Korzystaj tylko ze służbowego maila

Kategorycznie przenieś całą komunikacją mailową na służbowe konta firmowe. Ograniczy to ryzyko otrzymania przez pracownika wiadomości z niebezpiecznymi załącznikami. Oczywiście na serwerze mailowym także stosuj narzędzia do szyfrowania danych.

12

Regularnie przeprowadzaj szkolenia z zakresu bezpieczeństwa IT

Pamiętaj, że zagrożenia w sieci nieustannie ewoluują, gdyż hakerzy wymyślają coraz bardziej wyrafinowane sposoby na kradzież danych. Z tego powodu regularnie przeprowadzaj w firmie szkolenia z zakresu bezpieczeństwa IT. Przekazuj na nich informacje niezbędne do tego, aby pracownicy zdalni wiedzieli, jak chronić firmowe dane.

13

Udziel pracownikom zdalnym dostęp do helpdesku

Koniecznie stwórz w firmie dział zajmujący się obsługą zgłoszeń serwisowych od pracowników zdalnych. Każda osoba zatrudniona w trybie home office powinna mieć możliwość skorzystania ze wsparcia informatycznego w dowolnym momencie. Musi dotyczyć to zarówno obsługi awarii, jak i wyjaśniania różnych wątpliwości związanych z bezpieczeństwem IT.

Jak zabezpieczyć pracę zdalną? Podsumowanie

Pamiętaj, że w celu maksymalnego ograniczenia zagrożeń związanych z pracą zdalną, powinieneś zdać się na wsparcie specjalistów. Warto z tego powodu zainwestować w profesjonalną obsługę informatyczną – to usługa realizowana przez firmy zewnętrzne, takie jak np. Vermont. Decydując się na korzystanie z niej zyskasz gwarancję wykorzystywania najlepszych rozwiązań w zakresie ochrony firmowych danych.