system erp obraz 1

System ERP – co to jest?

Informatyzacja na dobre zagościła w firmach, stając się podstawą ich sprawnego funkcjonowania. W efekcie tego przedsiębiorstwa z każdym rokiem przetwarzają coraz więcej informacji. Prawidłowe ich wykorzystanie przekłada się na zachowanie konkurencyjności na rynku, poprawę obsługi klienta oraz podniesienie jakości produktu czy usługi. Jednak rosnąca ilość danych mocno komplikuje procesy związane z ich przetwarzaniem, dlatego firmy coraz chętniej sięgają po tzw. oprogramowanie ERP

Czym jest system ERP, jakie są jego zalety oraz wady i kiedy sprawdzi się najlepiej? W naszym artykule, dowiesz się wszystkiego o systemie ERP! Zapraszamy do czytania.

ERP - co to znaczy?

Zacząć należy od rozwinięcia skrótu ERP, który pochodzi od angielskich słów Enterprise Resource Planning, co w tłumaczeniu na język polski oznacza planowanie zasobów przedsiębiorstwa. Zasobami tymi są przede wszystkim dane przedsiębiorstwa, informacje pochodzące z różnych realizowanych procesów biznesowych. System ten ma na celu przede wszystkim wspierać przedsiębiorcę w prowadzeniu działalności, ale jednocześnie pomagać jego pracownikom w wykonywaniu powierzonych obowiązków.

Nowoczesne systemy ERP mają gwarantować swobodny przepływ informacji w firmie. System klasy ERP integruje nie tylko urządzenia i inne systemy informatyczne czy oprogramowanie, ale także samych ludzi odpowiedzialnych za obsługę wszystkich tych narzędzi. Wszystko to możliwe jest dzięki wykorzystywaniu jednej bazy danych. W klasycznych rozwiązaniach firmy nierzadko pracują na wielu narzędziach IT, z których każde gromadzi informacje w innymi miejscu. Prowadzi to do pewnego rodzaju chaosu i znacząco utrudnia komunikację wewnętrzną. To z kolei stanowi blokadę w rozwoju przedsiębiorstwa, spowalniając jego pracę i ograniczając konkurencyjność na rynku.

logo vermont

Przyspiesz swój rozwój dzięki wdrożeniu systemu ERP

Szukasz najlepszego oprogramowania do planowania zasobów przedsiębiorstwa? Skorzystaj z naszej oferty na wdrożenie systemu ERP i odkryj jak prosto i szybko można zarządzać swoimi procesami biznesowymi. Zwiększ swoją konkurencyjność i zyskaj przewagę nad konkurencją dzięki automatyzacji i usprawnieniu pracy. Nie czekaj, skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się jak nasz system ERP może pomóc Twojej firmie!

Systemy ERP – jak to się zaczęło?

System klasy ERP wywodzi się z powstałych po II wojnie światowej systemów MPR – z angielskiego material requirements planning, a w tłumaczeniu planowanie zapotrzebowania materiałowego. To oprogramowanie służące do obsługi produkcji.

Wbrew pozorom systemy ERP istnieją na rynku od dłuższego czasu. Pierwotnie ich celem było ułatwienie przedsiębiorstwom zarządzania materiałami, co znajdowało zastosowanie głównie w branży przemysłowej. Z biegiem czasu ich funkcjonalność została rozszerzona o kontrolę procesów produkcyjnych. Dziś, jak już wiesz, są to niezwykle złożone narzędzia informatyczne, które pomagają zarządzań większością podstawowych obszarów biznesowych przedsiębiorstwa. Co ważne, znajdują zastosowanie w praktycznie każdej firmie, niezależnie od tego, z jaką branżą jest związana.

Jakimi funkcjami cechują się systemy ERP?

Narzędzi, które mogą wchodzić w skład systemów ERP jest mnóstwo. Wynika to z faktu, że każda firma realizuje inne procesy biznesowe, potrzebując odmiennych narzędzi IT. Z tego powodu konkretne rozwiązania w tym zakresie zawsze dopasowywane są do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.

obsługa informatyczna dlaczego warto obraz 2

Jednak można wymienić kilka głównych obszarów działalności gospodarczej, które swoim zasięgiem obejmują systemy ERP. Ułatwiają one zarządzanie:

Systemy ERP to narzędzia modułowe – z czego się składają?

Ogromną zaletą systemów ERP jest ich modułowa budowa. Można niejako składać je z pojedynczych komponentów, tworząc tym samym narzędzie informatyczne idealnie dostosowane do konkretnych potrzeb

system erp obraz 5

Rodzajów modułów jest wiele, ale do tych najpopularniejszych należy zaliczyć te związane z:

Zasada działania systemów ERP – podstawy

Głównym celem wdrażania systemów ERP jest usprawnienie komunikacji wewnętrznej w przedsiębiorstwach. Z tego powodu całe oprogramowanie opiera się na jednej bazie danych. Każdy użytkownik systemu może uzyskać uprawnienia do ich wprowadzania, modyfikowania oraz przeglądania, w tym wyszukiwania. Co daje to w praktyce?

Np. dział zamówień internetowych może mieć w czasie rzeczywistym dostęp do stanów magazynowych. Z kolei księgowi mają wygodny dostęp do danych związanych m.in. z zatrudnionymi osobami, zamówieniami czy środkami trwałymi. W efekcie zintegrowany system informatyczny znacząco poprawia się wszystkie obszary działalności przedsiębiorstwa.

Jakie korzyści płyną ze wdrożenia systemu ERP w firmie?

Zalet wdrożenia systemu ERP w przedsiębiorstwie jest wiele, a wystąpienie konkretnych w dużej mierze zależy od charakteru danej działalności.

Praktycznie każda firma zauważy dzięki systemowi ERP wiele korzyści m.in.:

Wszystko to przekłada się na dużo sprawniejsze działanie firmy. W dzisiejszych czasach jest to niezwykle ważne, dlatego z każdym rokiem coraz więcej przedsiębiorstw integruje swoje systemy informatyczne, korzystając właśnie z ERP.

Jakie rodzaje systemów ERP są dziś wykorzystywane?

Obecnie mamy kilka rodzajów systemów ERP co wynika z faktu, że każdy z nich jest niejako przeznaczony dla innej branży. Najważniejsze w tym wszystkich jest to, że mogą się one różnić od siebie formą wdrożenia. Do wyboru jest oprogramowanie:

Comarch – najpopularniejszy system ERP pośród małych i średnich firm

Jak już wspominaliśmy, rodzajów systemów ERP jest wiele, ale niewątpliwie pośród nich można wyróżnić kilka, które cieszą się wyjątkową dużą popularnością. Comarch jest jednym z nich, narzędziem IT powszechnie wykorzystywanym w małych oraz średnich przedsiębiorstwach. Operuje na jednej bazie i może składać się z wielu modułów z opcją dowolnego ich zestawiania oraz konfigurowania.

Oprogramowanie ERP Comarch obraz 1

Co bardzo istotne, Comarch jest systemem ERP stworzony zarówno do pracy w trybie online, a więc w chmurze, jak i offline, czyli na wewnętrznym serwerze firmy. Jego duża popularność wynika także z faktu, że opiera się na oprogramowaniu Microsoft Windows, doskonale znanym, a więc prostym w obsłudze.

Oprogramowanie ERP Comarch jest szczególnie chętnie wykorzystywane do realizacji procesów związanych ze sprzedażą, księgowością oraz zarządzaniem zasobami ludzkimi. To kompletny system ERP, który pozwala na ujednolicenie wielu zadań, a do tego łatwo go aktualizować pod kątem stale zmieniający się przepisów, np. podatkowych.

Microsoft Dynamics – idealny system ERP dla dużych przedsiębiorstw

Z kolei w przypadku dużych biznesów zdecydowanie największą popularnością cieszy się Microsoft Dynamics. ERP ten jest wydany przez informatycznego giganta tego świata, a więc twórcę rodziny systemów operacyjnych Windows. Składa się na niego mnóstwo modułów, w tym związanych z księgowością, sprzedażą, HR, relacją z klientami, zarządzaniem projektami, produkcją czy magazynem. Łatwo dopasować go do potrzeb, słynie z prostoty obsługi oraz ponadprzeciętnej funkcjonalności. Do tego oprogramowanie to jest stale aktualizowane, unowocześnianie i dostosowywane do zmieniających się potrzeb przedsiębiorców.

Gdzie systemy ERP sprawdzają się najlepiej?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – jeśli prowadzenie Twojego biznesu wymaga korzystania z narzędzi informatycznych, system ERP z pewnością jest dla Ciebie, ponieważ pozwoli na integrację wszystkich obszarów działalności przedsiębiorstwa. To oprogramowanie oparte na modułach, a więc łatwo je skonfigurować dla każdego przedsiębiorstwa, niezależnie od jego wielkości, branży w której działa oraz realizowanych procesów. Jest rozwiązaniem dedykowanym, za które nie musisz przepłacać i które jednocześnie znacząco usprawni działanie Twojej firmy w praktycznie każdym jej obszarze.

System ERP czy CRM – co sprawdzi się lepiej?

To, jaki system informatyczny sprawdzi się najlepiej, w dużej mierze zależy od charakteru działania przedsiębiorstwa. Jeśli specjalizuje się w dostarczaniu usług, często najlepszym rozwiązaniem jest CRM. Pomaga pracownikom w pozyskiwaniu nowych klientów, a i jednocześnie ułatwia utrzymanie tych obecnych. Z kolei dla branży handlowej lepszym rozwiązaniem są systemy ERP. W takim biznesie ilość realizowanych procesów jest większa, włączając w to m.in. sprzedaż, magazynowanie, zamawianie towarów czy marketing. Oprogramowanie to usprawnia zarządzanie wszystkimi z nich.

Warto tutaj podkreślić, że system ERP sprawdzi się także w dużych firmach usługowych. Często także jednocześnie wykorzystuje się zarówno to oprogramowanie, jak i CRM. W takim przypadku należy szczególną uwagę przykładać do poprawnej integracji tych narzędzi tak, aby wzajemnie się zazębiały i uzupełniały.

Z jakich powodów warto zainwestować w oprogramowanie ERP?

Opłacalność zainwestowania w system ERP wynika z tego, że w stosunkowo krótkim czasie koszty poniesione na ten cel powinny się zwrócić. Dzięki takiemu oprogramowaniu firma będzie działać efektywniej, zniknie wiele organizacyjnych blokad, a do tego będzie można optymalizować koszty prowadzenia biznesu. Oczywiście wszystko to pod warunkiem, że wdrożenie systemu zostało przemyślane i zrealizowane w zgodzie z potrzebami przedsiębiorstwa. Z tego powodu zadanie to zostaw w rękach specjalistów – zapraszamy do kontaktu!

Jak wygląda proces wdrożenia systemu ERP?

Proces wdrożenia systemu ERP może się różnić w zależności od konkretnego rozwiązania i potrzeb danej firmy, jednak ogólnie rzecz biorąc, proces ten może składać się z następujących etapów:

1
Analiza potrzeb biznesowych - na tym etapie przeprowadzana jest analiza potrzeb biznesowych i procesów firmy, które mają zostać objęte systemem ERP.
2
Selekcja rozwiązania - na podstawie analizy potrzeb, przeprowadzana jest selekcja odpowiedniego rozwiązania ERP.
3
Konfiguracja i parametryzacja - po wyborze odpowiedniego rozwiązania, system jest konfigurowany i parametryzowany, aby spełniał potrzeby firmy.
4
Testowanie - przeprowadzane są testy systemu, aby upewnić się, że jest on funkcjonalny i zgodny z potrzebami firmy.
5
Implementacja i szkolenie - po zakończeniu testów, system jest implementowany w firmie i przeprowadzane są szkolenia dla pracowników, którzy będą korzystać z systemu.
6
Wsparcie i utrzymanie - po wdrożeniu systemu, jest on utrzymywany i wspierany przez dostawcę rozwiązania, aby zapewnić jego prawidłową pracę i rozwiązywać ewentualne problemy.

Kto powinien odpowiadać za wdrożenie systemu ERP?

Kwestie związane ze wdrożeniem tego oprogramowania powinieneś pozostawić w rękach specjalistów. Zanim przejdą do tego etapu, przeprowadzą audyt wewnętrzny w firmie, na podstawie którego zaproponują odpowiednie rozwiązania informatyczne. Aby mieć pewność, że inwestycja w to oprogramowanie przyniesie zamierzone korzyści, już dziś zgłoś się do nas. Kompleksowo zajmiemy się powyższymi procesami, gwarantując Ci pełną satysfakcję z jakości oraz efektów usług.

Ile kosztuje system ERP?

Koszt systemu ERP może się znacznie różnić w zależności od wielu czynników, takich jak wielkość firmy, liczba użytkowników, poziom zaawansowania funkcjonalności i potrzeb integracyjnych. Zazwyczaj jednak koszt licencji i implementacji systemu ERP w Polsce wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Wszystko o systemach ERP – podsumowanie informacji

W ogromnym skrócie można więc stwierdzić, że system ERP odpowiada na wszystkie potrzeby przedsiębiorstwa w zakresie usprawnienia jego działania, poprawy jakości obsługi oraz optymalizacji kosztów. Jest narzędziem integrującym ze sobą różne procesy biznesowe, ułatwiającym pracę osobom zatrudnionym w firmie. Może współpracować z innym oprogramowaniem, uzupełniając jego funkcjonalność.

Jednak pamiętaj, że powyższy artykuł nawet w niewielkiej części nie wyczerpuje tematu korzyści płynących z posiadania systemu ERP. Jest ich dużo więcej i zależą one przede wszystkim od profilu działania firmy, jej potrzeb oraz procesów, które realizuje.