Backup danych w firmie obraz 1

Backup danych w firmie – co to jest i dlaczego warto?

W dzisiejszych czasach praktycznie każda firma wykorzystuje mniej lub bardzo rozbudowane systemy informatyczne. Osoby odpowiedzialne za jej utrzymanie muszą szczególnie dużo uwagi poświęcać kwestiom związanym z bezpieczeństwem IT, danych. To nie tylko ochrona przed ich utratą w wyniku np. ataku hakerów, ale także m.in. awarii sprzętu. W efekcie absolutną podstawą powinno być regularne wykonywanie kopii zapasowych. Czym jest backup danych w firmie oraz jaki ma związek z tzw. regułą 3-2-1? Tego dowiesz się z poniższego artykułu – skorzystaj z porad specjalistów i sprawdź, co to jest backup danych i jak zabezpieczyć dane w swojej firmie!

Czym jest kopia zapasowa danych?

Przedsiębiorstwa przechowujące dane na dysk twardych czy serwerach w chmurze, powinny liczyć się z ryzykiem ich utraty. Z pozoru mało znacząca awaria nośnika pamięci może skutkować utratą ważnych informacji, których otworzenie często może być niemożliwe. To właśnie przed takimi zdarzeniami chroni backup, czyli kopia bezpieczeństwa danych. Można ją określić mianem zapisu zapasowego – jeśli dane zostaną utracone, da się je szybko odzyskać poprzez przywrócenie właśnie z backupu.

Po co wykonywać backup danych w firmie?

Wspomniana już awaria nośnika pamięci to tylko jedno z wielu zagrożeń, którego wystąpienie może skutkować uszkodzeniem, bądź całkowitą utratą danych. Dane mogą być także utracone poprzez m.in.:

Każda z powyższych sytuacji grozi nawet paraliżem przedsiębiorstwa, czego konsekwencją mogą być ogromne straty finansowe. Choć poprawnie wykonana kopia zapasowa nie pozwala zmniejszyć ryzyka wystąpienia powyższych zagrożeń, tak znacząco zmniejsza negatywne skutki ich wystąpienia. Wystarczy szybko przywrócić backup, aby firma mogła wrócić do pracy w normalnym trybie.

Rodzaje backupu danych w firmie

Wdrażając w firmie narzędzia do wykonywania kopii zapasowych, będziesz musiał zdecydować, który ich rodzaj najlepiej sprosta Twoim oczekiwaniom. Każda z nich ma zarówno pewne zalety, jak i wady, dlatego dobrze przemyśl swój wybór.

Do wyboru masz jedną z 4 form backupu:
1

Pełny backup danych

Bardzo popularne rozwiązanie, gdyż jego zaletą jest zdecydowanie najprostszy i jednocześnie najszybszy proces przywracania. W przypadku tego rozwiązania za każdym razem kopiowane są wszystkie zabezpieczane dane. W efekcie backup taki zajmuje sporo czasu, a do tego wymaga dużej ilości wolnej przestrzeni.

2

Dyferencjalny backup danych

Jedna z szybszych metod, gdyż backup obejmuje tylko te dane, które zostały zmodyfikowane od wykonania poprzedniej kopii zapasowej. W efekcie mamy oszczędność miejsca, ale z drugiej strony proces przywracania jest stosunkowo długi.

3

Przyrostowy backup danych

Wymaga na początek zrobienia pełnej kopii zapasowej. Później backupowane są tylko dane dodawane w międzyczasie. Metoda efektywna i zajmująca niewiele miejsca, ale czasochłonna podczas przywracania backupu.

4

Syntetyczny backup danych

Po wykonaniu pełnej kopii zapasowej, później realizowane są serie backupów przyrostowych, ostatecznie składanych w całość. Jest to metoda szybka i zajmująca relatywnie niewiele miejsca, ale wymaga sporego zaangażowania podczas przywracania backupu.

Backup danych: czym jest reguła 3-2-1?

Idealne przechowywanie kopii danych opisuje reguła 3-2-1. Jeśli chcesz możliwie najlepiej zabezpieczyć firmowe dane, powinieneś wdrażać kopie zapasowe, kierując się regułą 3-2-1. Co kryje się po tą tajemniczo brzmiącą nazwą?

Pierwsza z cyfr określa ilość backupów, jakie powinieneś posiadać. Najlepiej więc mieć jedną główną kopię zapasową oraz 2 zapasowe, oczywiście wszystkie w innych miejscach. Zalecenie to związane jest z wyjątkowo niskim prawdopodobieństwem wystąpienia jednoczesnej awarii aż 3 nośników danych.

Z kolei cyfra 2 sugeruje, aby kopie zapasowe przechowywać przynajmniej na 2 nośnikach wykonanych w odmiennych technologiach. Może to być więc np. dysk twardy HDD oraz optyczny, karta pamięci czy pendrive.

Ostatnia z cyfr dotyczy tego, aby chociaż 1 backup przechowywać w chmurze. Oznacza to, że z racji zalecenia dotyczącego posiadania 3 kopii zapasowych, każda powinna znaleźć się na innym nośniku. Trzymanie się zasady 3-2-1 praktycznie do zera eliminuje ryzyko całkowitej utraty danych w wyniku różnych zdarzeń.

Backup danych w firmie - FAQ

?

Co ile robić backup danych?

Niewątpliwie, aby możliwie najlepiej chronić firmowe dane, powinno się wykonywać ich backup najczęściej, jak to tylko możliwe. Częstotliwość tworzenia kopii powinna być stosunkowo duża. Jeśli przechowujesz go w chmurze, kopie zapasowe robią się automatycznie po każdej modyfikacji danych. Z kolei w przypadku klasycznych nośników regularność tego procesu należy dostosować przede wszystkim do intensywności przetwarzania danych.

?

Jak wykonywać kopie zapasowe firmowych danych?

Do wykonywania kopii zapasowych wykorzystuje się profesjonalne narzędzia, które należy indywidualnie skonfigurować zależnie od potrzeb firmy i przyjętej polityki backupu. Z tego powodu zadanie to najlepiej zostawić w rękach specjalistów – zgłoś się do Vermont! Kompleksowo zajmiemy się zabezpieczeniem Twoich firmowych danych, proponując najlepsze rozwiązania technologiczne, zajmując się ich wdrożeniem oraz konfiguracją. Z nami zwiększysz bezpieczeństwo IT swojego przedsiębiorstwa!

?

Jak zrobić backup danych w małej firmie?

Jeśli Twoja firma nie jest obecnie na etapie, w którym potrzebuje profesjonalnej obsługi informatycznej, a sam masz smykałkę do komputerów to możesz skorzystać z opcji backupu z wykorzystaniem zewnętrznego oprogramowania – np. EaseUS Todo Backup.

?

Jak zrobić backup danych w małej firmie?

Jeśli Twoja firma nie jest obecnie na etapie, w którym potrzebuje profesjonalnej obsługi informatycznej, a sam masz smykałkę do komputerów to możesz skorzystać z opcji backupu z wykorzystaniem zewnętrznego oprogramowania – np. EaseUS Todo Backup.

?

Ile kosztuje backup danych w firmie?


Backup danych zależy od ilości danych, które potrzebujesz archiwizować. Jeśli chcesz obliczyć koszt archiwizacji Twoich danych firmowych, zapraszamy do kontaktu. Backup danych często również wchodzi już w zakres obsługi informatycznej.

logo vermont
Obsługa informatyczna firm

Nasza firma Vermont od wielu lat zapewnia klientom doskonałą i profesjonalną obsługę informatyczną. Zapraszamy do kontaktu.