chmura azure co to jest obraz 1

Microsoft Azure – czyli chmura dla nowoczesnych firm

Od kilku lat rozwiązania chmurowe cieszą się coraz większą popularnością pośród firm. Przejście na nie z klasycznych, stacjonarnych serwerów umożliwia przedsiębiorstwom optymalizację kosztów i jednocześnie daje ogromną skalowalność zasobów komputerowych. Biorąc pod uwagę narzędzia zapewniające dostęp do tej technologii, jednym z największych jest niewątpliwie chmura Azure dostarczana przez Microsoft. Z artykułu dowiesz się, czym jest oraz poznasz jej podstawowe funkcje – sprawdź już teraz!

Czym jest chmura Microsoft Azure?

Microsoft Azure to usługa chmurowa, a więc platforma działająca w modelu PaaS, czyli Platform as a Service. W ramach dostępu do niej użytkownik otrzymuje określone zasoby komputerowe, w tym do przechowywania danych, mając przy tym możliwość instalowania oprogramowania.

Ogromna popularność tego narzędzia wynika zarówno z jego funkcjonalności, jak i przede wszystkim w zasadzie nieograniczonej skalowalności. Jeśli użytkownik, np. firma, w związku z rozwojem potrzebuje dodatkowych zasobów komputerowych, może je zwiększyć praktycznie od ręki. Łatwo podnosić moc obliczeniową czy pojemność dyskową, a do tego w każdej chwili wolno zrezygnować z usługi.

Choć o Microsoft Azure dużo mówi się dopiero od kilku lat, tak sama platforma chmurowa istnieje od roku 2008. Została zaprezentowana na konferencji w Los Angeles, a testowy dostęp do niej uzyskali początkowo wyłącznie jej uczestnicy. Reszta użytkowników mogła korzystać z tego narzędzia od roku 2010. Początkowo jej funkcjonalność była dość ograniczona, ale dziś jest rozwijana niezwykle dynamicznie.

logo vermont
Usługi informatyczne dla firm

Nasza firma Vermont od wielu lat zapewnia klientom doskonałą i profesjonalną obsługę informatyczną. Zapraszamy do kontaktu. 

Microsoft Azure – zalety

microsoft azure obraz 2

Zastanawiając się nad skorzystaniem z tego rozwiązania, warto szczególną uwagę poświęcić kwestiom nieograniczonej skalowalności. Jeśli istnieje duża szansa na to, że np. Twoja aplikacja zacznie w niezwykle krótkim czasie mocno zdobywać na popularności, platforma chmurowa pozwoli stale utrzymać jej dostępność. Skalowalność jest ważna również tam, gdzie systemy nieustannie zmagają się z czasowym zwiększonym obciążeniem. Przy braku skalowalności lokalnego serwera może to skutkować ich wyłączeniem i tym samym stratami finansowymi. Chmura Azure pozwoli uniknąć takich sytuacji.

Powyższe dotyczy m.in. sklepów internetowych, które np. w szczycie świątecznym lub w trakcie dużych wyprzedaży notują ogromny wzrost liczby użytkowników.

Wygoda i prosta obsługa

Rozwiązania chmurowe to w każdym przypadku po prostu wygoda. Płacisz niski abonament za usługę, zamiast inwestować we własne serwery. W każdej chwili możesz zwiększyć potrzebne zasoby informatyczne lub, gdy zajdzie taka potrzeba, całkowicie zrezygnować z platformy. Niewątpliwie zaletą Microsoft Azure jest również prostota obsługi tego systemu, w tym jego wdrożenia w firmie. Jednak pomimo tego powinieneś pomyśleć o zatrudnieniu specjalisty mającego rozległą wiedzę o tej platformie. Odpowiednio ją skonfiguruje, a do tego będzie szkolić pozostałych pracowników. Warto tu podkreślić, że sam Microsoft nieustannie rozwija niezwykle rozbudowaną bazę materiałów szkoleniowych z zakresu obsługi własnych narzędzi chmurowych.

Oszczędność

Platforma chmurowa to doskonały sposób na znaczące odciążenie zasobów serwerowych i tym samym zmniejszenie generowanych przez nie kosztów. Można także uniknąć drogiej rozbudowy serwerowni w związku z rozwojem przedsiębiorstwa.

Microsoft Azure – dla kogo?

Większość firm inwestujących pieniądze w utrzymanie własnych, lokalnych serwerów, może sporo zyskać na przejściu do usługi Microsoft Azure

Backup danych w firmie obraz 1

Twoja firma korzysta z pakietu Office 365 albo przechowuje dane na dysku One Drive? Oba te narzędzia należą do Microsoftu i jeśli używasz któregoś z nich, tak naprawdę już masz do czynienia z Azure. Usługi te są bowiem świadczone właśnie za pośrednictwem platformy chmurowej.

Przykładów jest jednak znacznie więcej. Eksperci polecają Microsoft Azure m.in. do utrzymywania oprogramowania, które służy do zarządzania oraz optymalizowania procesów biznesowych przedsiębiorstwa. Są to tzw. systemy ERP, które zainstalowane w chmurze danych mają nieograniczone możliwości. Gdy tylko zajdzie taka potrzeba, wystarczy zwiększyć zasoby informatyczne, unikając tym samym kosztownych przestojów.

Oczywiście, jak łatwo się domyślić, Microsoft Azure to także doskonały magazyn danych. Nie tylko jego uruchomienie oraz utrzymanie jest tanie, ale także zyskuje się pewność, że nigdy nie braknie miejsca na dane. Co więcej, dostęp do plików uzyskuje się z każdego miejsca – wystarczy np. smartfon z internetem.

Chmurę tę mogą wykorzystać również testerzy oprogramowania. Zamiast samodzielnie konfigurować serwer testowy, płacąc za to spore pieniądze, wystarczy odpowiednio przygotować platformę chmurową.

Ile kosztuje Microsoft Azure?

Jeśli zainteresowała Cię funkcjonalność Microsoft Azure i zastanawiasz się, ile to wszystko kosztuje, niestety udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie jest niemożliwe. Koszt korzystania z platformy chmurowej jest uzależniony od wielu czynników. Na szczęście na oficjalnej stronie narzędzia znajdziesz intuicyjny kalkulator wyliczający koszt dostępu do niego. A dokładniej pod adresem: https://azure.microsoft.com/en-us/pricing/calculator/

Skomplikowana forma cennika wynika m.in. z tego, że Microsoft proponuje wiele, odmiennych od siebie form rozliczenia. W przypadku jednej usługi opłata może być pobierana z góry za wybrany pakiet, w innej jest rozliczanie godzinowe, a w jeszcze innej płaci się za liczbę użytkowników. Co należy podkreślić, ceny dość regularnie są zmieniane. Jeśli więc zapoznajesz się z nimi poza oficjalną stroną Azure, bardzo możliwe, że są już nieaktualne.

Czy z Microsoft Azure można korzystać za darmo?

W celu wypromowania swoich narzędzi Microsoft przygotował pewną darmową ofertę dla platformy Azure. Nowi użytkownicy mają możliwość założenia darmowego konta z dostępem na 12 miesięcy. Oczywiście trzeba liczyć się z ograniczonymi możliwościami tego rozwiązania. Daje np. dostęp do dwóch dysków SSD o pojemności 64 GB każdy, czy oferuje miejsce na bazę danych do 250 GB.

Dodatkowo za darmo można m.in. skorzystać z 10 aplikacji webowych czy serwera do uczenia maszynowego. Warto jeszcze dodać, że w ramach darmowego konta Microsoft daje jeszcze voucher 200 dolarów na własne usługi.

Chmura Microsoft Azure – zestawienie korzyści

Jeśli nadal wahasz się nad wyborem platformy chmurowej Microsoft Azure, być może zachęcą Cię do tego korzyści płynące z tego rozwiązania. Najważniejsze z nich to:

Microsoft Azure FAQ

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące tej platformy.

?

Czy w Microsoft Azure można konfigurować role użytkowników?

Tak, jest taka możliwość. Ważną zaletą narzędzia Microsoft Azure jest możliwość przydzielania użytkownikom określonych ról. To dość zmyślne rozwiązanie zapewniające kontrolę nad dostępem do poszczególnych sekcji systemu. Do wyboru są 4 podstawowe role, czyli:

  • właściciel – niczym nieograniczony dostęp do platformy chmurowej,
  • współautor – w porównaniu do powyższej ma pełny dostęp, ale bez możliwości przypisywania ról innym użytkownikom,
  • czytelnik – ma odebrane prawa do modyfikowania danych, tylko ich odczyt,
  • administrator – odpowiada za udzielanie dostępu do systemu innym jego użytkownikom.
?

Kiedy jest dobry moment na przeniesienie firmy do Microsoft Azure?

Tak naprawdę każdy moment jest dobry. Warto pomyśleć o przejściu na Microsoft Azure zarówno wtedy, gdy dopiero planujesz otwarcie biznesu, jak i już go prowadzisz, spodziewając się dynamicznego rozwoju.

?

Czy jest możliwość przetestowania platformy chmurowej?

Tak, każdy może przez 30 dni testować pełną funkcjonalność Microsoft Azure. Po tym czasie konto przechodzi na darmowe, 12-miesięczne, ze sporymi ograniczeniami. Dodatkowo użytkownik otrzymuje kupon $200 na usługi związane z platformą.

?

Czy korzystanie z Microsoft Azure jest bezpieczne?

Zdecydowanie tak, gdyż Microsoft każdego roku wydaje ogromne pieniądze na rozwój technologii związanych z cyberbezpieczeństwem. Zatrudnia przy tym prawdziwą armię ludzi odpowiedzialnych za wdrażanie rozwiązań chroniących dane przechowywane na serwerach chmurowych.