W obecnych czasach praktycznie każda firma musi korzystać z różnych systemów informatycznych, stąd też zyskują na popularności usługi IT dla firm. Wykorzystywanie komputerów, sieci oraz różnego rodzaju systemów operacyjnych i oprogramowania stało się normą. Wszystkie te elementy muszą ze sobą odpowiednio współgrać, aby przynosiły przedsiębiorstwu oczekiwane korzyści, czyli m.in. usprawnienie pracy oraz optymalizację związanych z nią kosztów. Z tego powodu niezbędna jest obsługa informatyczna, którą może zająć się zewnętrzna firma informatyczna w ramach usług IT.
Czy różnice między usługami informatycznymi dla firm są znaczące?
Musisz mieć świadomość tego, że jak to zawsze na rynku, jedna oferta obsługi informatycznej może znacząco różnić się od drugiej. Korzystanie więc z pierwszej lepszej napotkanej firmy może okazać się sporym błędem. Z tego powodu w artykule podpowiadamy, na jakie kwestie związane z usługami IT warto zwrócić uwagę – skorzystaj z podpowiedzi specjalistów z branży i wybierz najlepsze usługi informatyczne dla firm.
Profesjonalne usługi informatyczne dla firm
Obsługa informatyczna firm to ważny element zapewniający sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa, szczególnie w dobie coraz większej digitalizacji. Nasza firma IT Vermont od wielu lat zapewnia klientom doskonałe i profesjonalne usługi informatyczne. Zapraszamy do kontaktu.
Czym są usługi IT?
Warto zacząć od wyjaśnienia, czym są usługi IT, gdyż obecnie jest to niezwykle pojemne określenie. Usługi IT to kompleksowa opieka informatyczna skupiająca się na wszystkich najważniejszych kwestiach IT. Obejmuje więc m.in. komputery oraz peryferia do nich, sieci, serwery, oprogramowanie czy systemy operacyjne. Jednak, co należy mocno podkreślić, dotyczy również takich kwestii, jak bezpieczeństwo IT, przetwarzanie oraz przechowywanie danych czy rozwój infrastruktury IT.
Pamiętaj, że obecnie informatyka niezwykle dynamicznie się rozwija i nierzadko w ciągu tylko jednego roku na rynku pojawia się mnóstwo nowych rozwiązań. Wraz z nimi ewoluują także sektor usług informatycznych, a więc to, co dziś jest aktualne, jutro może się już zmienić. Z tego powodu, aby lepiej wyjaśnić, na czym polegają, posłużymy się teraz kilkoma prostymi przykładami ich wykorzystania.
Usługi IT w praktyce – przykłady
Usługi IT mogą mieć charakter wsparcia jednorazowego bądź realizowanego cyklicznie i długofalowo. Wybór konkretnego rozwiązania zależy oczywiście od potrzeb przedsiębiorcy. Elastyczność tej opcji wynika także z faktu, że dowolnie konfigurować można także zakres obsługi informatycznej.
Przykłady usług IT:
- zarządzanie firmowymi sieciami,
- wdrażanie, konfigurowanie oraz rozwijanie systemów bezpieczeństwa informatycznego,
- administracja serwerami, sieci komputerowe, konfiguracja systemów serwerowych,
- instalowanie systemów operacyjnych i oprogramowania komputerowego,
- tworzenie stron internetowych, aplikacji,
- audytowanie systemów IT,
- wdrażanie nowych technologii, w tym wsparcie w ich wyborze,
- dostosowywanie polityki związanej z ochroną danych osobowych np. do przepisów RODO,
- wsparcie IT - całodobowe wsparcie informatyczne, m.in. z zakresu reagowania na awarie, szybka pomoc informatyczna w razie awarii w Twojej firmie zapewni ciągłość pracy,
- projektowanie oraz tworzenie dedykowanego oprogramowania, np. mobilnego.
- administracja serwerami, w tym skrzynkami poczty elektronicznej (np. zakładanie dla nowych pracowników itd...)
- audyty informatyczne , konsultacje z zakresu bezpieczeństwa i wykorzystywania najnowszych technologii,
- szkolenia pracowników,
- kompleksowa obsługa informatyczna, w ramach której wchodzi szeroki wachlarz usług IT,
- konserwacja, modernizacja sprzętu i oprogramowania
- sprzedaż, wdrożenia i administracja oprogramowania
Jak łatwo się domyślić, zazwyczaj im większe jest przedsiębiorstwo, tym bardziej rozległe systemy informatyczne wykorzystuje i w efekcie oczekuje szerszego zakresu usług IT. Jeśli potrzebujesz tego typu opieki i firmy informatycznej, z pewnością musisz zastanowić się nad tym, które konkretnie rodzaje wsparcia mogą Ci się przydać.
Zatrudniać własnych informatyków czy postawić na usługę outsourcingu IT?
Z pewnością każdy ma świadomość tego, jak wygląda zatrudnianie własnych informatyków w firmie, ale czym jest outsourcing IT? To nic innego, jak opisywane przez nas do tego poru usługi informatyczne, które to świadczy przedsiębiorstwo zewnętrzne.
Oczywiście warto od razu podkreślić, że wybór jednego rozwiązania nie skreśla możliwości z postawienia równocześnie na drugie. Można mieć w firmie np. jednego informatyka specjalizującego się w konkretnym obszarze (np. strony internetowe), a i jednocześnie korzystać z outsourcingu IT na np. obsługę serwerów i sieci komputerowych. W dzisiejszych czasach informatyka to mocno wyspecjalizowana profesja i ciężko znaleźć fachowca, który specjalizuje się we wszystkich obszarach IT.
Dlaczego dużo firm wybiera outsourcing IT?
Zewnętrzną obsługę informatyczną wybiera coraz więcej firm. Zaletą niewątpliwie jest to, że mamy do czynienia z kompleksową opieką informatyczną. Trudno jest znaleźć na rynku pracy informatyka, który miałby doświadczenie we wszystkich aspektach związanych z tą branżą. Mamy m.in. specjalistów od programowania, nowoczesnych technologii, administratorów baz danych czy ludzi zajmujących się bezpieczeństwem IT. Oznacza to konieczność zatrudniania wielu osób, kiedy to wszystko można skompresować do jednej, relatywnie niedrogiej usługi.
Własny dział IT, biorąc pod uwagę zarobki specjalistów to już bardzo duży koszt. W większości przypadków koszty outsourcingu IT są znacznie niższe od wydatków związanych z utrzymywaniem własnych informatyków, a szczególnie dużych zespołów. Oczywiście zależą one od zakresu usług, w tym także ilości komputerów, stosowanych rozwiązań technologicznych itp. kwestii. W celu ich ustalenia warto skontaktować się z przedsiębiorstwem specjalizującym się w outsourcingu IT – wycena zawsze jest bezpłatna i niezobowiązująca.
Co wybrać?
Co w takim razie wybrać? Odpowiedź na to pytanie jest dość przewrotna – jakąkolwiek opiekę informatyczną. Przedsiębiorstwa nie mogą dziś bez tego funkcjonować i niezależnie od tego, czy zatrudnisz informatyka, zdecydujesz się na outsourcing IT czy połączysz oba te rozwiązania, zawsze uzyskasz korzyści. Oczywiście wybór usług IT zwykle jest opcją najwygodniejszą i najtańszą. Pamiętaj jednak, aby zamówiona przez Ciebie obsługa informatyczna była profesjonalna – warto znaleźć godnych zaufania partnerów do współpracy.
Zewnętrzne usługi informatyczne – korzyści
Jeśli wahasz się, mając wątpliwości, czy wybór outsourcingu IT to dobre rozwiązanie, być może przekonają Cię płynące z niego korzyści. Jest ich oczywiście wiele i nierzadko zależą one od potrzeb danego przedsiębiorstwa. Jednak do najbardziej uniwersalnych zalet usług IT, które zauważy właściciel praktycznie każdej firmy, należy zaliczyć:
- optymalizację kosztów prowadzenia działalności – zatrudnianie własnych informatyków jest droższe,
- scedowanie odpowiedzialności za infrastrukturę IT na usługodawcę,
- bardzo szeroki zakres opieki informatycznej, w tym elastyczne dopasowanie go do potrzeb,
- większe możliwości rozwoju przedsiębiorstwa dzięki wdrażaniu nowoczesnych technologii,
- całodobowe wsparcie techniczne,
- pomoc najlepszych specjalistów z branży IT,
- możliwość skorzystania ze specjalistycznej wiedzy, w tym i doświadczenia informatyków,
- pełna opieka IT - brak konieczności przejmowania się wewnętrznymi problemami ,
- wyraźne budowanie konkurencyjności biznesu,
- dostępność najnowocześniejszych na rynku rozwiązań IT,
- możliwość realizacji indywidualnych rozwiązań informatycznych, co da możliwość uzyskać przewagę konkurencyjną.
Obsługa IT - kiedy warto?
Warto korzystać z usługi IT zawsze, kiedy jest to potrzebne. Należy mieć na uwadze fakt, że lepiej zdecydować się na to możliwie najwcześniej. Gdy dojdzie już do awarii czy poważnych przestojów w systemach informatycznych, strat nie da się uniknąć, a rozwiązanie problemów zajmie sporo czasu.
Ze swojej strony polecamy korzystanie z usług IT szczególnie tym firmom, które wykorzystują rozbudowane systemy informatyczne. Jednorazowe wsparcie usług informatycznych przyda się natomiast np. w momencie zatrudniania nowego pracownika i przygotowywania dla niego stanowiska komputerowego. Tak samo będzie w momencie dostosowywania przedsiębiorstwa np. do przepisów RODO czy w czasie wdrażania nowych systemów bezpieczeństwa IT.
Zewnętrzna obsługa informatyczna firm to także świetnie rozwiązanie w czasie inwestowania w nowe technologie informatyczne czy w chwili, gdy przedsiębiorstwo zaczyna się dynamicznie rozwijać. Pamiętaj, że dzięki takiej usłudze oszczędzasz pieniądze oraz czas, do tego zyskujesz ogromne możliwości rozwoju.
Jakie są oczekiwania przedsiębiorców wobec dostawców usług IT? Sprawdźmy!
Niektóre przedsiębiorstwa oczekują pełnego zakresu usług IT. Oznacza to więc m.in. zapewnienie opieki wszystkim pracownikom korzystającym z systemu informatycznego, monitorowanie infrastruktury, wsparcie techniczne oraz wdrażanie rozwiązań usprawniających przepływ danych.
Jednak równie często przedsiębiorcy wolą bardziej ograniczony zakres usług IT. Wynika to nierzadko z prowadzenia mniejszej działalności i, co za tym idzie, mniej rozbudowanych systemów informatycznych. Do tego firmy często łączą outsourcing IT z zatrudnianiem własnych informatyków. Zarządzanie niektórymi procesami biznesowymi wolą pozostawić w rękach osób znajdujących się wewnątrz organizacji.
Choć usługodawcy oferują różny zakres wsparcia IT, który w dużej mierze dopasujesz do potrzeb, tak pamiętaj, aby wnikliwie się mu przyjrzeć, zanim podejmiesz decyzję. Dobrze, jeśli usługodawca ma doświadczenie m.in. w:
- monitorowaniu systemów IT,
- prowadzeniu helpdesku (wsparcie dla pracowników w postaci możliwości generowania ticketów) oraz świadczeniu opieki serwisowej,
- administrowaniu systemami informatycznymi, w tym serwerami,
- szeroko pojętych technologiach związanych z bezpieczeństwem IT,
- przygotowywaniu projektów informatycznych,
- rozwiązania dotyczących ochrony danych wrażliwych, w tym osobowych.
Ile kosztują usługi IT?
To kolejne pytanie, na które udzielenie jednoznacznej odpowiedzi jest niemożliwe. Koszt realizacji usług IT jest bowiem zawsze ustalany indywidualnie, zależnie od potrzeb przedsiębiorstwa, realizowanych procesów biznesowych oraz wykorzystywanych technologii.
Wiele zależy także od nakładów pracy i pod tym kątem czasem okazuje się, że konieczna jest renegocjacja umowy. Jeśli np. firma bardzo dynamicznie się rozwija i usługodawca w związku z tym poświęca jej coraz więcej czasu, koszty usługi IT także będą odpowiednio wyższe.
Profesjonalne usługi informatyczne dla firm
Jeśli jesteś zainteresowany outsourcingiem IT i chcesz poznać jego koszty, już dziś skontaktuj się z doradcą firmy Vermont. Zapewniamy kompleksowe wsparcie informatyczne przedsiębiorstwom z różnych branż. Opieka informatyczna to nie tylko dla nas praca, ale przede wszystkim wielka satysfakcja.