obsługa informatyczna dlaczego warto obraz 2

Zewnętrzna obsługa informatyczna – dlaczego warto?

Młode, dopiero zaczynające działalność firmy, zwykle tworzone są przez niewielkie grupki osób. W początkach ich istnienia są w stanie zająć się wszystkim, w tym obsługą systemów informatycznych. Jednak sytuacja zmienia się wraz z rozwojem biznesu. Ilość obowiązków stale się zwiększa, a i rośnie poziom rozbudowania infrastruktury IT, której zarządzanie zaczyna być kłopotliwe. 

Pojawia się konieczność zatrudnienia kolejnych informatyków, co oczywiście oznacza duże koszty dla przedsiębiorstwa. Istnieje jednak rozwiązanie alternatywne – podjęcie współpracy z zewnętrzną firmą świadczącą usługi obsługi informatycznej. Dlaczego warto skorzystać z zewnętrznej obsługi informatycznej? O tym, w naszym artykule. 

Czy potrzebujesz usług IT w swojej firmie?​

Vermont zapewnia profesjonalne wsparcie i usługi technologiczne IT dla Twojej firmy. Zapewnimy wszystko, co jest niezbędne do utrzymania i zapewnienia wydajnego i bezpiecznego środowiska IT.

Czym jest zewnętrzna obsługa informatyczna firmy?

Wspomniana już zewnętrzna obsługa firmy potocznie określana jest mianem outsourcingu IT. Najprościej wyjaśnić to pojęcie poprzez stwierdzenie, że definiuje ona wykonanie konkretnego zlecenia dla biznesu przez inne przedsiębiorstwo – usługodawcę. W tym przypadku chodzi oczywiście o zadania związane z szeroko pojętą infrastrukturą informatyczną. Pojęcie outsourcing narodziło się jeszcze w latach 90 ubiegłego stulecia, choć dotyczyło współpracy w ramach projektu, którego celem było podniesienie jakości produktu.

Co warto podkreślić, mylne jest wciąż panujące przeświadczenie, że obsługa informatyczna firm realizowana przez zewnętrzne przedsiębiorstwo jest kosztowne. W zdecydowanej większości przypadków jest to rozwiązanie tańsze, niż samodzielne utrzymywanie dużego zespołu pracowników. Oznacza to nie tylko zorganizowanie stanowisk pracy i wypłacanie wynagrodzeń, ale także prowadzenie szkoleń czy procesów rekrutacyjnych.

Naturalnie cena outsourcingu IT uzależniona jest od wielu czynników. Do kluczowych należy zaliczyć skalę obsługi informatycznej, stopień zaawansowania infrastruktury czy charakter przedsiębiorstwa.

Dlaczego warto korzystać z outsourcingu IT?

W dzisiejszych czasach coraz trudniej wyobrazić sobie efektywne funkcjonowanie przedsiębiorstwa bez dostępu do sprawnej i nowoczesnej infrastruktury informatycznej. Niczym niezakłócony przepływ informacji oraz wygodny dostęp do nich są kluczowe dla działania wielu biznesów. Właśnie za to odpowiadają systemy IT. Są one coraz bardziej rozbudowane, przez co rośnie zaangażowanie w ich obsługę. Jednocześnie infrastruktura informatyczna jest zagrożona atakami ze strony cyberprzestępców, a więc musi być odpowiednio zabezpieczona, czym także powinni zająć się fachowcy.

To z powyższych powodów warto zdecydować się na usługę outsourcingu IT. Jest ona szczególnie opłacalna w dużych przedsiębiorstwach – koszty utrzymania „armii” informatyków są dużo wyższe, niż przekazanie ich obowiązków zewnętrznej firmie.

Zewnętrzna obsługa informatyczna obniża koszty prowadzenia biznesu

Teraz znasz już pierwszą i jedną z ważniejszych zalet outsourcingu IT – optymalizacja kosztów prowadzenia biznesu. Wszystkie działania związane z obsługą informatyczną firmy znajdują się w gestii zewnętrznego przedsiębiorstwa. Przejmie opiekę nad systemami w ramach stałej, miesięcznej opłaty abonamentowej. Koszty spadają, a jednocześnie, ponieważ są cały czas równe, łatwiej jest planować budżet w przedsiębiorstwie.

Co ważne, outsourcing IT sprawdza się także w małych firmach. Tam z kolei problemem jest to, że informatycy nie są potrzebni na tyle, aby zatrudniać ich na pełne etaty. W ramach informatycznej obsługi zewnętrznej można natomiast rozliczać się zadaniowo. Przedsiębiorca zleca jakiś projekt i płaci jedynie za jego wykonanie.

Outsourcing IT oznacza koniec problemów kadrowych!

Zatrudnianie pracowników zawsze niesie za sobą pewne ryzyko. Przedsiębiorca ponosi koszty procesu rekrutacyjnego, a następnie inwestuje w jego przeszkolenie oraz wdrożenie w firmie. Czasem okazuje się, że osoba zatrudniona po prostu nie nadaje się do wykonywania powierzonych jej zadań. Trzeba ją zwolnić, a następnie szukać kolejnej, na nowo ponosząc powyższe koszty. W przypadku outsourcingu IT problem ten znika. Jeśli firma wybrana do obsługi informatycznej nie sprosta oczekiwaniom przedsiębiorcy, wystarczy rozwiązać umowę i podpisać ją z innym usługodawcą.

Korzystaj z outsourcingu IT i oszczędzaj czas

Pozostawiając obsługę informatyczną zewnętrznej firmie, przedsiębiorca oszczędza mnóstwo czasu. Wszystkie zadania przejmuje bowiem na siebie usługodawca. To na jego głowie spoczywa m.in. obowiązek opracowania strategii działania, oszacowania stanu infrastruktury IT i zaproponowanie zmian w jej funkcjonowaniu, a następnie wdrożenie ich. Dobra firma zrobi to wszystko bez nadmiernego angażowania pracowników przedsiębiorstwa, które obsługuje. Oznacza to oszczędność czasu, który można wykorzystać na ważniejsze cele, rozwijając tym samym biznes.

Zyskaj dostęp do najnowocześniejszych technologii

Kolejną zaletą outsourcingu IT jest fakt, że korzystający z niego przedsiębiorca uzyskuje dostęp do najnowocześniejszych technologii. Wdrożenie ich w firmie przełoży się na optymalizację jego kosztów, usprawnienie działania i tym samym rozwój oraz zwiększenie zysków. To usługodawca zajmie się obsługą awarii, aktualizowaniem systemów, konfigurowaniem ich oraz dostosowywaniem do stale zmieniających się potrzeb biznesu. Wszystko to w ramach niskiej opłaty abonamentowej i bez konieczności zarządzania dużą kadrą informatyków.

Jakość obsługi informatycznej zawsze na najwyższym poziomie

Zatrudnienie w firmie informatyków o ogromnym doświadczeniu, którzy pracowali w różnych branżach, jest zadaniem niezwykle trudnym. Tylko takie osoby są jednak w stanie sprawnie zareagować na każdą awarię systemu informatycznego. Ludzie mniej doświadczeni często będą spotykać się z różnymi problemami pierwszy raz w życiu. Choć zapewne sobie z nimi poradzą, tak zajmie im sporo czasu ustalenie, gdzie tkwi źródło kłopotu, skąd się wzięło oraz jak je usunąć.

Firma informatyczna współpracuje z wieloma przedsiębiorstwami działającymi w przeróżnych branżach. W efekcie jest niezwykle doświadczona i tym samym znacznie szybciej radzi sobie z niespodziewanymi zdarzeniami. Jest w stanie szybko usunąć usterki, a ponieważ nieustannie śledzi rynek, może wprowadzić rozwiązania, które zmniejszą ryzyko ich ponownego wystąpienia.

Outsourcing IT to dostęp do certyfikowanych ekspertów z branży

Każda szanująca się firma informatyczna świadcząca usługi outsourcingu IT, stara się zatrudniać certyfikowanych specjalistów. Są to ludzie o ogromnych kompetencjach, z których wiedzy i doświadczenia może korzystać każdy prowadzący współpracę z takim przedsiębiorstwem.

Mniejsze ryzyko awarii systemów informatycznych – to także zasługa outsourcingu IT

Przedsiębiorstwa świadczące usługi outsourcingu IT dużo uwagi przykładają kwestii ochrony systemów informatycznych przed awariami. Przede wszystkim prowadzą ich stały monitoring, mogąc w wielu przypadkach z dużym wyprzedzeniem wykryć zagrożenie i wyeliminować je, zanim narobi szkód. Dzięki temu mniejsza jest szansa na poważny przestój firmy.

Oprócz tego wdrażają różnego rodzaju nowoczesne rozwiązania, których celem jest ograniczenie ryzyka wystąpienia awarii. Analizują mocne i słabe strony systemów informatycznych wykorzystywanych w firmie klienta, starając się w możliwie największym stopniu wyeliminować te drugie. Do tego stosują nowoczesne rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Chronią infrastrukturę IT przed atakami zewnętrznymi i nieuprawnioną działalnością wewnętrzną oraz zajmują się zabezpieczaniem danych.

Outsourcing IT to usługa, którą łatwo dopasować do potrzeb

Należy podkreślić, że pojęcie outsourcingu IT jest niesłychanie szerokie i zawiera w sobie mnóstwo różnych działań. Ponieważ każde przedsiębiorstwo działa na innych zasadach oraz ma unikalne potrzeby w zakresie rozwiązań informatycznych, usługę zewnętrznej obsługi systemów można dopasować do potrzeb. Dzięki temu właściciel biznesu płaci tylko za te projekty, które faktycznie go interesują i są niezbędne do utrzymania wysokiej sprawności działania firmy.

Kontrola działań firmy w zakresie wykorzystania systemów informatycznych

Jeśli tylko przedsiębiorca zgodzi się na zdalne wsparcie techniczne, jego działania w zakresie wykorzystywania systemów IT mogą być kontrolowane. Firma odpowiedzialna za obsługę informatyczną podpowie w różnych kwestiach, a do tego będzie sprawnie reagować na sytuacje kryzysowe. Dużą zaletą tego rozwiązania jest fachowe wsparcie podczas wdrażania bardzo poważnych projektów, np. związanych z unowocześnianiem infrastruktury. Ogranicza to ryzyko błędów, ale i pozwala tak dobrać rozwiązania IT, aby sprostały oczekiwaniom przedsiębiorcy.

Wszystko to jest możliwe dzięki dostępności profesjonalnych narzędzi przeznaczonych do pracy zdalnej. Dzięki nim można komunikować się z informatykami z dosłownie każdego miejsca na świecie – wystarczy dowolne urządzenie z dostępem do internetu. Co warto podkreślić, tak szerokie wsparcie z zakresu obsługi systemów informatycznych zwiększa konkurencyjność firmy na rynku. Szybciej się rozwija, stale podnosi jakość swoich usług lub produktów, a więc jednocześnie osiąga coraz pokaźniejsze zyski.

Zewnętrzna obsługa informatyczna - podsumowanie

Jeśli tylko zauważasz, że opieka nad systemami informatycznymi wykorzystywanymi w Twojej firmie jest coraz bardziej uciążliwa, powinieneś zastanowić się nad przekazaniem jej w ręce fachowców.

 

Zewnętrzne przedsiębiorstwo kompleksowo zajmie się tymi działaniami. Outsourcing IT to usługa o szerokim zakresie i jednocześnie elastyczna, a więc dostosowywana do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Płynące z niej korzyści docenią zarówno właściciele niewielkich biznesów, jak i np. bardzo dużych korporacji.


Dobra firma zajmująca się zdalną opieką informatyczną przejmie na siebie całą odpowiedzialność związaną z tym zadaniem. Pomoże rozwinąć systemy IT, odpowiednio je zabezpieczy, sprawnie zareaguje na awarie i wesprze przedsiębiorcę zawsze wtedy, gdy będzie planował realizację projektów informatycznych.